• Špajzňa

• Školská jedáleň Raková sa rozhodla urobiť zmenu. V jedálni sme umiestnili ,,špajzňu“ kde žiaci môžu odložiť nezjedené potraviny, ako napríklad ovocie jogurty alebo cereálne tyčinky... Toto jedlo, ktoré by skončilo v odpade, si môžu zobrať iné deti. Je to jednoduchý spôsob ako zamedziť plytvaniu s potravinami a deti lepšie pochopia ozajstnú hodnotu potravín. Deti uložia jedlo do ,,špajzne“ alebo si ho zoberú domov. Veríme, že naša špajzňa zníži plytvanie jedlom, zmení zmýšľanie detí a prinesie zmenu v stravovaní.

vedúca ŠJ Mgr. K. Karlová

• Prednáška RÚVZ v elokovanom pracovisku Trstená

• Dňa 10.9.2024 sa v elokovanom pracovisku Trstená konala prednáška z RÚVZ Čadca pre 2. až 4. ročník na tému Zdravá výživa. Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o strave, čo je zdravé, čo by sme mali jesť viac a naopak, čoho menej. Deti to veľmi zaujalo a sľúbili,  že si už budú dávať viac pozor na nezdravé jedlá ;).

• Návšteva bábkového divadla v Žiline

• Dňa 9.10.2024 sa elokované pracovisko Trstená vydalo na exkurziu do Bábkového divadla v Žiline. Žiaci si užili hlavne cestu vlakom a jedenie v ňom;). Po príchode do Žiliny ich síce privítalo  sychravé počasie, ale aj tak sa veľmi tešili na predstavenie Snehulienka. Predstavenie bolo plné zážitkov,  smiechu a dobrej nálady;). Deti si skutočne užili celé predstavenie a už teraz sa tešia, kedy pôjdu do divadla opäť;)

• Vitamínové stredy v II. odd. ŠKD

• V II. odd. ŠKD si zaviedli vitamínové stredy. Keďže najlepšie vitamíny sú v čerstvom ovocí, ktoré teraz na jeseň bohato núkajú záhrady, deti si rady zamaškrtia z bohatej ponuky :).

• Svetový deň ochrany zvierat

• Svetový deň ochrany zvierat sa oslavuje 4. októbra. Tento deň bol vybraný, pretože naň pripadá sviatok sv. Františka z Assisi, ktorý bol veľký milovník zvierat a je patrónom aj ekológov. Tento deň si v elokovanom pracovisku Trstená pripomenuli žiaci prinesením svojho obľúbeného plyšového zvieratka so sebou do školy. Mohli s ním stráviť celé dopoludnie v lavici, učiť sa s ním a zároveň ho aj niečo nové naučiť:). Spoločne sa rozprávali o pomoci zvieratkám v útulkoch.  Cez veľkú prestávku si ukázali svoje zvieratká počas prechádzania sa po chodbe, "vyvenčili" a predstavili ich svojim kamarátom. V závere zvieracieho dňa si spolu pozreli prezentáciu o zvieratkách. Tému dňa si okrem iných predmetov pripomenuli aj žiaci na vyuč. hodinách NBV. Žiaci mali veľkú radosť z netradičného dňa a taktiež z pomoci zvieratkám v útulku. V čom spočívala pomoc? Žiaci našej školy priniesli pamlsky a deky zvieratkám v útulku. Celá zbierka sa sústredila v hlavnej budove školy, odkiaľ všetky darované predmety a krmivo odviezla p. uč. Mgr. M. Bzdilíková do útulku v Korni. Ďakujeme aj Vám, milí rodičia, že sme sa opäť mohli s Vašou pomocou zapojiť do tejto peknej akcie.

• Európsky deň jazykov

• Posledný septembrový týždeň sú hodiny anglického jazyka  už tradične venované Európskemu dňu jazykov, ktorý si pripomíname 26.9.. Na druhom stupni prebiehali v podobe rôznorodých aktivít zameraných na poznávanie kultúrnej rozmanitosti európskych krajín v podobe jazykových výziev. Tie umožnili žiakom okrem poznávania otestovať si svoju zdatnosť v rozoznávaní jazykov v písanej a vyslovenej podobe s využitím ich podobnosti a rozdielov.

• Aktivity s KERICom

• Sme veľmi radi, že i tento školský rok v našej škole prebieha spolupráca s Kericom. Tentokrát sme medzi sebou privítali dobrovoľníka Alexa zo Španielska, s ktorým sa budú naši žiaci stretávať v stredu na hodinách anglického jazyka. Máme za sebou prvé stretnutie. Začalo sa zaujímavou prezentáciou, prostredníctvom ktorej sa nám Alex predstavil a porozprával nám o sebe a svojej krajine, jej zvykoch a tradíciách. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné hodiny a zaujímavé aktivity.